Маргарита Попова: Истанбулската конвенция ще предизвика промени в Конституцията

Ще бъде голям грях да натиснем копчето за Истанбулската конвенция и след това да започнем да се караме какво точно сме подписали“, заяви бившият вицепрезидент Маргарита Попова в студиото на предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

Тя се обяви категорично против безкритичното ратифициране на Конвенцията, което се промоцира от двете министърки Цачева и Захариева, и разкри подводните камъни в Конвенцията, които се крият от българското общество.

Много е важно нашето общество да знае за какво точно става дума и още по-важно е ние да знаем, след като се ратифицира Конвенцита, ще можем ли да е изпълним. И в процеса на изпълнението на тази Конвенция пред какви проблеми ще бъде изправена нашата държава и нашето общество, и има ли ресурси и как възнамеряваме да ги решим тези проблеми”, подчерта Попова.

Конвенцията поставя много сложни въпроси, които трябва да бъда комуникирани. Ще бъде голяма грешка, голям грях утре или вдруги ден парламентът да се събере и депутатите да натиснат копчетата под натиск, или заради обещания, заради знания или незнания, заради криворазбрани страсти или пък заради лични очаквания – ние да ратифицираме Конвенцията и след това да почнем да се караме какво точно сме ратифицирали”, посочи Попова

Тя подчерта, че Конвенцията защитава всички права на психополово различните и ще доведе до съществени изменения на българското законодателство, което в крайна сметка ще предизвика и промяна в Конституцията.

„Да видим какво ни казва тази конвенция? Трябва ясно да се каже, че тя защитава жените от насилие, защитава жертвите от домашно насилие, но в обхвата на тази Конвенция влизат хора, които се разделят на мъж и жена по биологичен признак, наред с хората с психополови особености и с различни особености на пола, което е нещо различно от биологичния пол. А за това в нашето общество дебат не се е сътоял”, заяви Маргарита Попова.

Тя подчерта, че Истанбулската конвенция фактически защитава правата на всички с психополови особености, което се крие от нашето общество.

„Да твърдиш, че тази група от обществото, които имат такива особености на пола като различно социално развитие, че не са защитени от тази Конвенция, това е или неграмотност, или липса на прочит на Конвенцията, или страх да излезеш пред българсското общество и да кажеш, че тази Конвенция защитава и тази част от нашето общество”, заяви тя.

В официалния превод на Конвенцията на немски език и на английски език – навсякъде, където се говори за „социален пол”, се използва термина „днеждър”, каза  Попова.

„Нашето общество не е толкова неграмотно, ние знаем за неолибералния свят, за свободното общество, знаем за джендър-ученията още от 90-те години, когато правихме нашите закони за защита на детето. Няма как сега да излезе някой и да твърди, че когато е изведено на преден план понятието „социален пол”, това показвало само утвръдени в социалния ни свят роли между мъжа и жената, които били възприети по този начин, и нищо повече от това.

В немския превод много коректно в един от текстовете на Конвенцията, чл.4, параграф 3,  се прави изрична разлика между биологичен и социален пол.

Хората в България трябва да знаят колко сериозни и обхватни мерки предвижда Конвенцията за защита на половете от дискриминация, за защита на жените и децата от насилие, но не се казва какви очаквания има за създаване на нови институции.

Не се казва, че тази Конвенция предвижда създаване на международна група –  орган към Съвета на Европа, който на всеки две години ще идва и ще ни мониторира наравно с всички други органи, които до момента са провеждали мониторинг по тези въпроси”, разкри Попова..

Този орган предвижда създаване на много сериозна институция, с наливането на огромни пари, с участието на много хора със страшно високи заплати към Съвета на Европа, снабдени с имунитет и привилегии, които ще ни дават оценка за изпълненито на Конвенцията. Един куп неправителствени организации, които работят по тези теми, очакват да бъдат разпределени големи финансови средства, за да си изпълняват задълженията. Това ще се случи и в България.

Попова нарече „глупост“ внушенията, които се правят от наши министри (Цечава и Захариева – б.р.), че ратификацията на Конвенцията няма да доведе до промяна на основния закон в България. „Това е лековато твърдение, което граничи с много висока доза самонадеяност, да не кажа с глупост, да кажеш ти на този етап в днешния ден, че няма да се наложи да си променяш Конституцията. Преди да видиш целия пакет, ти не можеш да кажеш дали ще се наложи да си промениш конституционната идентичност. В тази конвенция изрично е написано, че когато се налага, трябва да бъдат направени промени и на конституционно и на законодателно ниво.“

Конвенцията ще иска да има гаранции, които да са еднакви за хората, упражняващи различни психоролеви особености и останалите, убедена е Попова

„За да сме сигурни как ще можем да изпълним Конвенцията, искам да видя автентичния превод, искам да видя всички мерки, които нашата власт предвижда в законите, включително и в Наказателния кодекс, за да мога да преценя дали тези изменения в цялостното ни законодателство ще наложат промяна на нашата конституционна идентичност”, подчерта вицепрезидентът.

С изключителна аргументация Попова разказа до какви изменения в живота ни ще доведе ратификацията на Истанбулската конвенция.

Лековато твърдение, самонадеяност, която граничи с глупост, е да кажеш в днешния ден, че няма да се наложи да се променя Конституцията, преди да видиш целия пакет от нормативни актове, които ще изисква Конвенцията“, заяви Попова.

Нещо повече – в тази Конвенция изрично е записано, че когато се налага и когато е необходимо, трябва да бъдат направени промени и на конституционно, и на законодателно ниво, заяви от позицията на своята юридическа компетентност и държавнически опит Маргарита Попова.

Политическата отговорност за всичко това е на народните представители и дано те да не станат обект на насилие, за да гласуват противно на техните виждания, посочи тя.

Попова заяви, че в обществото липса професионалния дебат за Конвенцията и подчерта, че е огромна политическата отговорност на депутатите в парламента, пред които тези въпроси са поставени с особена острота на масата.

Най-важното е, ако ратифицираме Конвенцията, как ще я изпълняваме и ще наложи ли това промяна на нашата конституционна идентичност, заключи вицепрезидентът и призова да се чуе мнението на конситуционалисти, учени, юристи, социолози, политолози по темата.

Скъпи приятели и читатели на Мемория,
дейността ни се осъществява единствено чрез вашата подкрепа. Ако тази статия и нашият проект са полезни за вас и желаете да бъдете дарители, можете да ни подкрепите ТУК по БАНКОВ ПЪТ или чрез PayPal.

Станете наши приятели във ФЕЙСБУК

Още от автора: Memoria de futuro

Memoria de futuro

  1. Мария каза:

    Да, глупост е да твърди, че това нямало да доведе до наложаща промяна на Конституцията ни ! Всички, които твърдят и пропагандират за приевмането и без да са джендър – са глупаци ! Начело с вицепрезидента Илияна Йотова !

  2. Кирил Костов каза:

    В статията има няколко правописни грешки. Моля, отстранете ги.

  3. Без име :-) каза:

    Поздравления, но проблема е на друго място. Не в Конституцията или нейната промяна..

    Идентичноста, както един „конспиративен“ автор определя, идва от народната ДУША. И когато тя е загубена, Конституцията, като буква на Закона, а не неговия дух, е безсилна да попречи за самоунищожаването на един Народ :-(.

    Но все пак Конституцията би забавила процеса с идеята Народа, ако го има, да се О-Съ-Знае :-). Така, че битката е праведна поне докато Народа има идея да съществува а не е Тълпа ;-(.

    „Най-ужасната катастрофа, която може да постигне един народ, е той да изгуби своята национална душа.“
    Гюстав Льо Бон

    “ Парламентарните събрания представляват хетерогенни неанонимни тълпи. Въпреки зависимостта на състава им от епохите и народите те много си приличат по характерните си признаци. Тук се чувства влиянието на народността — смекчаващо или преувеличаващо, но не и в състояние да попречи на тези признаци да се изявят. Парламентите на най-различните географски точки — на Гърция, Италия, Португалия, Испания, Франция и Америка, предлагат близки аналогии в обсъжданията и гласуванията си и оставят правителствата да се сблъскат със сходни трудности.

    Впрочем парламентарният режим обобщава идеала на всички съвременни цивилизовани народи. Той олицетворява психологически погрешната, но общоприета представа, че много хора, събрани на едно място, са много по-способни на мъдро и независимо решение по даден въпрос, отколкото някой тесен кръг.

    В парламентарните събрания отново откриваме общите признаци на тълпите: простота на идеите, раздразнимост, поддаване на внушения, преувеличени чувства, определящо влияние на водачите. Поради специалния си състав обаче парламентарните тълпи съдържат и някои разлики, които ще посочим не след дълго.

    Простотата на становищата е една от най-забележимите им характерни черти. Във всички партии, представени в парламента, основно у латинските народи, се наблюдава постоянна тенденция най-сложните социални проблеми да се решават по силата на най-лесните абстрактни принципи и чрез общи и приложими за всички случаи закони. Разбира се, принципите се менят според партиите, но само защото индивидите са обединени в тълпа, те винаги се стремят да надценят стойността на тези принципи и да ги доведат до трайните им последствия. А освен всичко парламентите разкриват предимно противоположни мнения.

    Най-яркият вид ограниченост на националните събрания е бил постигнат от якобинците от нашата Велика революция. Без изключение догматици и логици, с мозъци, претоварени от смътни общи понятия, тяхна грижа били строгите принципи, без мисъл за събитията; и съвсем справедливо отбелязахме, че те минали през Революцията, без да я забележат. Въобразявали си с помощта на няколко догми да преправят едно общество и да сведат една изтънчена цивилизация до прекалено ранен стадий на социалното развитие. Средствата им за постигане на тази мечта също носели отпечатъка на някаква абсолютна простота. Всъщност те се ограничавали с грубо разрушаване на изпречващите им се препятствия. Между другото всички — жирондисти, монтаняри, термидорианци и т.н., били обладани от същия дух.

    Парламентарните тълпи са много податливи на внушения. И както винаги, внушението идва от водачи, обградени с ореол на обаяние; само че в парламентарните събрания склонността към внушения е в силно очертани граници, които е важно да отбележим.

    По всички въпроси от местен интерес всеки народен представител има определени, непоклатими виждания, които никаква обосновка не би могла да разколебае. Талантът на един Демостен[1] не би стигнал да промени вота на един депутат по въпроси като протекционизма или привилегиите на ракиджиите. Все изисквания на влиятелни избиратели. Предходното внушение на тези избиратели е прекалено властно, за да премахне всички други и да поддържа пълна ???[2]

    При обсъждане на въпроси от всеобщо значение, като сваляне на правителство, приемане на данък, непоклатимостта на мненията изчезва и водаческите внушения могат да въздействат, но не точно като при обикновена тълпа. Всяка партия си има своите водачи, чието влияние понякога е равно. Така депутатът се озовава между противни мнения и неизбежно изпада в силно колебание. А и често го виждат да гласува различно в разстояние на четвърт час, да добавя към някой закон член, който го разрушава: например да се отнеме правото на индустриалците да подбират и да уволняват своите работници, а след това същата мярка почти се отменя чрез някаква поправка.

    По тази причина във всяко законодателно събрание една камара защитава строго определени становища, от една страна, и доста нерешителни, от друга. Всъщност поради преобладаващия брой въпроси от всеобщо значение се налага нерешителността, нерешителност, поддържана от постоянния страх от избирателя, чието скрито внушение съумява да е в равновесие спрямо влиянието на водачите.

    И все пак последните са в крайна сметка истинските господари в дискусиите, по време на които членовете на дадено събрание нямат достатъчно добре изработени предварителни мнения.

    Необходимостта от водачи е очевидна, след като под наименованието «ръководители на групировки» ги откриваме във всички страни. Те са истинските господари на събранията. Хората, събрани в тълпа, не биха могли да минат без вожд, затова и гласуванията на събранието като цяло не изразяват нещо повече от мненията на ограничено малцинство.
    Водачите, повтаряме, действат много малко с разсъждения и подчертано с обаяние. Лишат ли се по някакъв начин от него, те губят влияние. “

    https://chitanka.info/text/12595/15#textstart

    Така, че просто разкрийта това малцинство, Цачева и Захариева са само куклите на конци, натиснете „патриотите“ като фактор в подържането на власта пред популацията и му „дайте“ възможност да си „саморазкрие“ задкулисните договорености :-))).

    Няма ли фенове на „патриотите“ тук, натиснете Симеонов, Сидеров и компания :-).

  4. Без име :-) каза:

    Проблема дори не е в „демократичноста“ на Конституцията, 14-тата минута ;-)!

    https://www.youtube.com/watch?v=7ydmAAOQUCc&t=1730

  5. Без име :-) каза:

    Разделяй и владей, както обясни Русо преди доста години, по-горе :-(.

    https://www.youtube.com/watch?v=nZUJ8i9bSiA

    Пита се в ситуацията, която обяснява и Пламен, кой печели и кой плаща сметката ;-)???

    Как бе в римското право :

    „Cui bono?“

    Няма ли следователи да ви разкажат, какво означава горната фраза :-). Нинова доколкото ми е известно има опит в Следствието ;-)?

  6. Без име :-) каза:

    По повод коментара на Пламен по чл.12 ал.1 за изкоренчване на ТРАДИЦИИ, ОБИЧАИ и др. практики той е пропуснал едно много важно следствие :-))).

    Ами това са народните песни !!!

    Ето ви една песен която едва ли някой в България не е чувал ;-).

    https://www.youtube.com/watch?v=Y-DCzFoYz2I

    Ами тук жената се сравнява с кротко ягне ;-)))))))))О).

    Така, че някое амбициозно адвокатче рано или късно ще започне да забранява и народните песни защото те уронват „престижа“ на „Жената“ като правна концепция :-))).

    Цирка е пълен, кризата е тотална !

Оставяне на коментар

Всички обозначени полета (*) са задължителни